Jak działa ozonowanie?

Jak działa ozonowanie?

Pandemia wirusa SARS-Cov-2 spowodowała, że ​​coraz więcej osób prywatnych i instytucji (zarówno publicznych, jak i prywatnych) zastanawia się, jak najlepiej chronić swoich pracowników i rodziny przed wirusami. Pandemia spowodowała jeszcze jedną rzecz, a mianowicie zwracamy coraz większą uwagę na inne potencjalne zagrożenia, takie jak bakterie i grzyby. Nie od dziś wiadomo, że regularna dezynfekcja bardzo dobrze chroni nas przed różnego rodzaju drobnoustrojami. O dezynfekcji wiemy już bardzo dużo, ale ostatnio pojawiła się nowa metoda, taka jak uzdatnianie ozonem.

Co to jest ozonowanie?

Ozonowanie nie jest całkowicie nową metodą. Był używany wcześniej, ale był używany głównie do dezynfekcji trudno dostępnych miejsc. Takimi miejscami są systemy klimatyzacji, zarówno w samochodach, jak i w pomieszczeniach. Ozonowanie służyło głównie do pozbycia się bakterii i grzybów, które bardzo dobrze rosną w klimatyzacji, ponieważ mają tam idealne warunki do namnażania (tj. dobra wilgotność i stosunkowo stabilna temperatura). Czy można więc ozonować np. pokoje lub dezynfekować ozonem zabawki i inne przedmioty?

Co to jest ozon?

Ozon jest alotropową formą tlenu. Tlen na naszych dużych wysokościach (gdzie żyją ludzie) istnieje w postaci dwuatomowej. Jest to gaz zarówno nieszkodliwy, jak i niezbędny dla ludzi i zwierząt. Wszystko to jednak dotyczy jego formy dwuatomowej. Tlen nawet w postaci dwuatomowej jest pierwiastkiem o właściwościach utleniających, niemniej jednak jak wspomniano jest niezbędny do życia człowieka. Ozon to także tlen, ale w postaci cząstek trzyatomowych. Trójatomowa forma tlenu jest niezwykle aktywną substancją chemiczną i ma bardzo silne właściwości utleniające. Z tego powodu jest wysoce toksyczny dla organizmów żywych, a w wyższych stężeniach jest również toksyczny dla ludzi. Na naszych wysokościach geograficznych ozonu jest bardzo mało, a jego obecność jest spowodowana działalnością człowieka lub wyładowaniami atmosferycznymi. W górnych warstwach atmosfery jest dużo ozonu, ponieważ promieniowanie kosmiczne jest tam bardzo wysokie, a ozon powstaje w wyniku oddziaływania promieniowania z tlenem. Ozon jest substancją bardzo nietrwałą, dlatego na większych wysokościach jego rozkład równoważony jest produkcją w wyniku działania promieni kosmicznych. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest on naturalnie niemożliwy do wytworzenia, a jeśli jest obecny, to szybko rozpada się do bezpiecznej postaci. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest naturalnie niemożliwy do powstania, a jeśli jest obecny, szybko rozpada się do bezpiecznej postaci. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest on naturalnie niemożliwy do powstania, a jeśli tak, to szybko rozpada się na bezpieczna forma. jego rozkład jest równoważony produkcją w wyniku działania promieni kosmicznych. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest on naturalnie niemożliwy do wytworzenia, a jeśli jest obecny, to szybko rozpada się do bezpiecznej postaci. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest naturalnie niemożliwy do powstania, a jeśli jest obecny, szybko rozpada się do bezpiecznej postaci. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest on naturalnie niemożliwy do powstania, a jeśli tak, to szybko rozpada się na bezpieczna forma. jego rozkład jest równoważony produkcją w wyniku działania promieni kosmicznych. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest on naturalnie niemożliwy do wytworzenia, a jeśli jest obecny, to szybko rozpada się do bezpiecznej postaci. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest naturalnie niemożliwy do powstania, a jeśli jest obecny, szybko rozpada się do bezpiecznej postaci. Praktycznie nie ma ozonu na powierzchni ziemi, ponieważ jest on naturalnie niemożliwy do powstania, a jeśli tak, to szybko rozpada się na bezpieczna forma.

Ozonowanie – jak to działa?

Kiedy już wiemy, czym jest ozon, możemy przejść do tego, jak działa on przeciwko bakteriom, wirusom i grzybom. Ponieważ ozon jest bardzo aktywną cząsteczką tlenu, bardzo szybko reaguje chemicznie z wszelkiego rodzaju innymi związkami organicznymi. Dzięki tym właściwościom doskonale radzi sobie z wirusami, gdyż każdy kontakt ozonu z wirusem powoduje rozpad jego otoczki lipidowej, co oznacza jego całkowity rozpad. Innymi słowy, wirus nie ma możliwości przetrwania w środowisku, w którym występuje ozon. Podobnie jest z bakteriami i grzybami, choć w przypadku bakterii, a zwłaszcza grzybów, czas ekspozycji na ozon musi być nieco dłuższy, ponieważ są to organizmy bardziej złożone. Ozon jest gazem, dzięki czemu dociera do wszystkich zakamarków, skutecznie je dezynfekując. Po dezynfekcji ozonem, bardzo szybko rozkłada się do bezpiecznej formy tlenu i nie jest już toksyczny dla ludzi. Warto w tym miejscu wspomnieć, że aby doszło do tego typu sytuacji, musimy wyłączyć urządzenie wytwarzające ozon, czyli ozonator.

Jak zdezynfekować pokój?

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele urządzeń zwanych ozonatorami. Jak łatwo się domyślić, służą one do ozonowania pomieszczeń. Jeżeli chcemy sami przeprowadzić ozonowanie to oczywiście jest to możliwe, ale musimy to zrobić we właściwy sposób. Przede wszystkim musimy mieć ozonator lub generatory ozonu, które są dostosowane do kubatury dezynfekowanego pomieszczenia. Zanim jeszcze zaczniemy ozonowanie, musimy uszczelnić całe pomieszczenie, w tym zamknąć okna i np. uszczelnić kratki wentylacyjne, gdyż miejsca te pozwolą nam na ucieczkę ozonu i nie będziemy w stanie uzyskać odpowiedniego stężenia ozonu dla dezynfekcja. Musimy pamiętać o zamontowaniu w pobliżu ozonatora wentylatora, który rozprowadzi ozon po całym pomieszczeniu. Gaz ten jest z natury cięższy od powietrza i bez wentylatora będzie gromadził się tylko przy podłodze. Musimy też pamiętać, że powinniśmy mieć czujnik ozonu, który pokaże nam, że osiągnęliśmy już wymagane stężenie ozonu w danym pomieszczeniu. Musimy również odpowiednio się chronić. Ochrona obejmuje przede wszystkim kombinezon ochronny oraz maskę ochronną z filtrem dedykowanym do ozonu.