Jak szybko pozbyć się ćmianek – much drenażowych?

Wyrzuć te owady, które lubią prysznice i umywalki, zanim wymkną się spod kontroli.

Kiedy zauważysz owada w swoim domu, najlepiej zacznij działać natychmiast, zanim będzie miał szansę się rozmnożyć. Tak jak brzydkie muszki owocowe , irytujące komary , a nawet pchły, muchy drenażowe są kolejnym powszechnym owadem domowym, który nas denerwuje. Często zwane ćmiankami, mierzące zaledwie kilka mm, mają tendencję do gromadzenia się wokół stojącej wody. Szare lub szarobrązowe z małymi, zaokrąglonymi skrzydełkami, nazywane są również muchami ćmy, muchami kanalizacyjnymi lub muchami filtrującymi. I wbrew temu, co sugeruje ich nazwa, w rzeczywistości nie „latają” tak często, jak skaczą z powierzchni na powierzchnię. Co zaskakujące, muchy drenażowe mogą żyć do trzech tygodni, a nowe jaja mogą wykluwać się co około 48 godzin. Z tych właśnie powodów powinieneś działać szybko, aby na dobre wyeliminować muchy drenażowe.

Jak pozbyć się much drenażowych?

Dzięki regularnemu czyszczeniu i starannej uwadze większość problemów z muchami ściekami można rozwiązać w ciągu około tygodnia. Oto pięć sposobów na pozbycie się much drenażowych:

 1. Zacznij od czyszczenia zlewu i odpływu za pomocą zwykłego środka czyszczącego. Użyj szczotki do rur, aby szorować wokół i wewnątrz odpływu.
 2. Bardzo prostym rozwiązaniem jest wylanie wrzątku do kanalizacji, aby wyeliminować muchy drenażowe. Zagotuj średniej wielkości garnek wody raz lub dwa razy w tygodniu i wylej do odpływu.
 3. Inną łatwą opcją jest użycie sody oczyszczonej: połącz 1/2 szklanki soli z 1/2 szklanki sody oczyszczonej i 1 szklanką octu i wylej do odpływu. Pozostaw na noc, a rano wylej wrzątek do odpływu.
 4. Jeśli potrzebujesz bardziej wytrzymałego sposobu na pozbycie się much kanalizacyjnych, wypróbuj zakupiony w sklepie środek do czyszczenia rur, taki jak Drano lub Bio-Clean. Te chemiczne roztwory odblokowujące oczyszczą dren i rury oraz pomogą wyeliminować wszelkie materiały lub zanieczyszczenia, które mogą tworzyć pożywkę dla much drenażowych, zapobiegając w ten sposób wylęganiu się nowych jaj.
 5. Jeśli nadal widzisz dorosłe muchy drenażowe, utwórz pułapkę na ocet jabłkowy za pomocą małego naczynia pokrytego folią. Wybijanie dziur w folii zwabi muchy, ale zapobiega ich ucieczce.

  Co powoduje muchy drenażowe?

  Muchy drenażowe uwielbiają wilgoć – stojącą, płytką wodę – i szczątki organiczne i najprawdopodobniej można je znaleźć w pobliżu źródeł pożywienia lub bakterii, takich jak zlewy i prysznice. Często preferują miejsca, które nie są często używane, takie jak zlew w piwnicy lub warsztat, a także są zauważane po długiej nieobecności w domu, jak na wakacjach. Mogą nawet pojawić się w stosunkowo czystym miejscu.

  Skąd wiesz, czy masz muchy drenażowe?

  Jeśli zauważysz jeden lub dwa, spróbuj tego całonocnego testu: Umieść kawałki taśmy (lepką stroną w dół) na odpływie. Gdy będą próbować uciec, zostaną uwięzione na taśmie, a ty będziesz mieć dobry wskaźnik, z iloma muchami masz do czynienia.

  Czy muchy drenażowe są szkodliwe?

  Nie! Nie gryzą ludzi ani nie przenoszą ludzkich chorób, ale są znakiem, że Twoja kuchnia przydałaby się gruntowne czyszczenie, zwłaszcza jeśli chcesz, aby więcej owadów, takich jak karaluchy, nie dołączyło do „przyjęcia”.